"Dronecare bir İkarus Havacılık markasıdır"


ENDÜSTRİYEL UYGULAMALAR ve AĞIR SANAYİ DENETİM UYGULAMA HİZMETLERİ

Rüzgar türbin Santralleri Denetimleri


Amaç :
Yüksek verimlilik , düşük maliyet.

Rüzgar Enerjisi Sektörü ;
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni yasal düzenlemeler sonucu yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisine yatırım oldukça hızlı bir şekilde çoğalmaktadır.Sonuç olarak, rüzgar türbinlerinin sayısı son birkaç yılda katlanarak büyüdü. Türbinlerin bu sayısı hızla artarken çok daha ucuz ve daha güvenli muayene yöntemleri ise artık piyasa tarafından talep edilmektedir.

Rüzgar Enerjisi Sektöründeki sorun ;
Bilindiği üzere rüzgar türbin kontrolünde kullanılan birkaç method vardır. Cherry Picker, servis platformu , hidrolik vinç veya iple iniş gibi. Bu yöntemlerde problem ağır ve pahalı bir malzeme parkı, riskli tırmanışlar ve çok zaman alıcı methodlar uygulanıyor oluşlarıdır.

Peki çözümüz nedir ?
Bu zor hizmet konusunda güvenli ve etkili bir çözüm denetim gerçekleştirmek için insansız hava aracı sistemlerimiz ( İHA ) hizmetinizde . İHA sistemlerimiz ile ağır teknolojiler ve ekipman kullanarak keşif yapmaya veya denetçileri zor methodlar ile yüksek türbinlere tırmandırmanıza gerek yoktur.
İnsansız hava araçlarımızın ileri teknoloji kameralar ile yaptıkları yüksek çözünürlüklü full HD kayıtlar ve multispectral thermal kamera kayıtları ile yapılan denetimler geleneksel klasik methodlara göre hem daha iyi hem de daha ucuz çözümler sunmaktadır.
Klasik methodlar ile yapılan keşiflerde 1 günde 3 kişilik bir ekip 1 rüzgar türbinü kontrol yapabilirken , 1 insansız hava aracı ekibimiz 1 günde 3 rüzgar türbin denetimini kolaylıkla yapabilmektedir.

Enerji Nakil Hatları Denetimleri
Yüksek gerilim hatları son kullanıcıya elektriği taşıyan yüksek voltage gerilimleri ile bu elektiriği taşıyan ve dağıtan şebeke sistemleridir.
Bu hatların bakımı çok dikkatli ve yüksek tedbir getiren çok ciddi riskler içeren bir çalışmadır. Güç hattı bakımı izolatörlerin teftişi ve termografik sorunların tespiti ve incelenmesini gerektirir.

Enerji Nakil hatları bakımındaki sorun ;
Günümüzde enerji nakil hatlarının muayeneleri yerden ya da helikopter tarafından yapılır. Yerden çalışan denetçilerin gerekli olan denetimleri yapabilmeleri için direklere tırmanmaları gerekir. Helikopter ile denetim yapan denetimler hem daha hızlı ve çok daha güvenli olmasına rağmen hem pahalı oluşu hem de çok hızlı olarak denetim yaptığı noktaları geçiyor oluşu bu methodu da zorlu kılan yönlerdendir.

Çözüm ;
İnsansız hava aracı sistemleri (IHA) ile gerçekleşen denetimler sizlere geleneksel yöntemlere göre hem daha güvenli, hem daha ucuz ve hem de daha kolay bir şekilde uygulanabilir bir alternatif sunmaktadır.

IHA larımız yüksek çözünürlüklü kameralar yanı sıra multispectral termal görüntüleri de sizinle paylaşmakta aynı zamanda canlı görüntüleri sizinle paylaşmak için vericiler ile donatılmış kameralar taşırlar.

Operasyon sırasında bir ekibi noktaya konuşlandırmak çok kolaydır. Ayrıca insansız hava aracımız yüksek gerilim taşıyan enerji nakil hatlarının sadece birkaç metre ilerisinde rahatlıkla uçabilmektedir.
İHA lar ile yapılan denetimlerde güvenli ve kaliteli bir çizgi yakalayabildiniz gibi aynı zamanda enerji nakil hatlarındaki rutin denetim frekans sayılarını çoğaltabilmekte ve çok daha düşük maliyetler yakalayabilmektesiniz.

Diğer Denetimlerimiz ;

• Hidro elektirik santral denetimleri
• Kömür ve linyit Termik santral denetimleri
• Fabrika Baca denetimleri
• Boru Hattı denetimleri
• Köprü bağlantı noktaları denetimleri
• GSM operatörleri Baz istasyon denetimleri
• Güneş enerji panelleri denetimleri
• Uçak gövdesi denetimleri
• Gaz kaçak denetimleri
• Bina dış cephe denetimleri

Örnek Rapor